a

  Yüz Gençleştirme

  Home  /  Yüz Estetiği  /  Yüz Gençleştirme

  İnsan vücudunun işleyiş mekanizmaları günümüzde daha fazla çözülerek anlaşılır hale geldi. Bu gelişmeler sonrasında artık daha uzu, sağlıklı ve güzel yaşamak için neler yapmamız gerektiğini daha iyi biliyoruz. Spor, aktif ve stresten uzak yaşam, beslenme, düzenli sağlık kontrolleri kadar gençleştirme operasyonlarına büyük ilgi oluştuğu gibi bu konuda hasta konforunu artıran sonuçları daha iyi hale getiren kombine yöntemler geliştirildi.

  Artık yüzü bir bütün olarak ele alıp yüz gençleştirme konsepti içinde değerlendiriyoruz. Yüzün bütün yapılarını sadece tek bir ameliyatla değil yağ dolguları, botoks, cilt gençleştirme uygulamalarını kombine ederek daha iyi sonuçlar alabiliyoruz.

  Yaşlanma bireysel olarak çok değişken bir süreçtir. Genetik yapı ve çevresel faktörler yaşlanmada belirleyicidir. Genellikle yaşlanma sürecinde ilk etkilenen yer göz çevresi oluyor. Üst göz kapağı derisinde sarkma, alt göz kapağında torbalanma ve burun göz arasındaki gözyaşı vadisinin belirginleşmesi yaşlı ve yorgun görünüm veren ilk belirtilerden. Bunların dışında yanakların giderek aşağıya doru inmesi sonucu dudak yanak bileşkesinin belirginleşmesi, çene hattının silinip boyuna doğru sarkması, ağız köşesinden çeneye doğru oluklanma artarak devam eden yaşlanma belirtilerindendir.

  Kişisel özelliklere göre yaşlanma kırışıklıklar şeklinde ortaya çıkabileceği gibi gevşeme ve sarkma olarak da başlayabilir. Görünen bütün belirtileri sebebe yönelik tedavilerle düzeltmek gerekir. Yüzün bağ dokularının gevşeyerek sarkması yaşlanma belirtilerine neden olan ana faktördür. Yüz germe, mini yüz germe, orta yüz germe, alt ve üst göz kapağı, kaş ve alın germe ameliyatları sarkan bağ dokusunu yerine askılamayı ve oluşan deri fazlasının gidermeyi amaçlar.

  Volüm kaybı olan bölgeler

  Özellikle yanak, göz çevresi ve çene için kendi yağ dokunuzdan hazırlanan yağ dolguları en iyi seçenektir. Yağ dolguları içinde bulunan kök hücrelerle derinin yüzeyinde de etkilidir. Bunun dışında kemik yapılarda eksiklik görülürse implantlar kullanılabilir. Derinin en üst tabakaları için PRP, dermaroller, lazer, mikrodernabrazyon, cilt bakımı gibi yöntemler etkili olabilir. Uzun dönemde oluşabilecek gevşemeleri azaltmak ve elde edilen sonucu iyileştirmek için radyofrekans, ultrason veya ışık enerjisi tabanlı sıkılaştırma yöntemleri kullanılabilir. İnsan vücudu ve dokuları dinamik yapılardır. Bu yüzden yüz gençleştirmede ameliyat dahil tüm yöntemlerin ömür boyu kalıcı olması beklenmemelidir.

  Yüz germe ameliyatları

  Yüz boyun derisinde gevşeklik ve sarkma olan fakat cildi tam olarak elastikiyetini yitirmemiş, ciddi sağlık problemi olmayan kişiler yüz germe ameliyatı için uygun adaylardır. Sigara içmek bu komplikasyonlar için bir risk faktörüdür. Ameliyattan 6 – 8 hafta önce bırakılması riskleri ciddi şekilde azaltacaktır. Genellikle 40 yaşın üzerinde bu ameliyatlar yapılsa da erken dönemde gevşeme ve sarkma olmuşsa yapılmasında sakınca yoktur.

  Yüz germe ameliyatları sedasyonla (damardan verilen ilaçlarla hafif uyku hali oluşturulması) birlikte lokal anestezi veya genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Yapılacak işleme göre 3 – 6 saat sürebilir. Lokal anestezi ile yapılmışsa aynı gün geceyiz evde geçirebilirsiniz. Genellikle bir gün hastanede kalmak daha uygundur.

  Ameliyat sonrası ilk iki hün şişlikler hafifçe artacaktır. Üçüncü günden sonra hızlı bir şekilde inmeye başlar. Erken dönemde yüz ve boyunda genel şişlik, gerginlik ve uyuşukluk hissi normaldir. İlk iki gün buz pedi uygulamaları yapılır. Üçüncü gün saçlar ve yüz yıkanabilir. Bir hafta on gün içinde şişliklerin büyük bölümü geçecektir. Bu dönemde işe dönülebilir veya makyaj yapılabilir. 6 – 8 hafta ağır egzersizlerden, sauna, hamam ve aşırı güneş ışığından korunmak gerekir.