a

  Liposuction

  Home  /  Vücut Estetiği  /  Liposuction

  Yeniçağın en büyük sağlık problemlerinden birinin obezite olacağı açıktır. Aşırı kilo alımı matabolik problemlerin yanı sıra estetik sorunları da beraberinde getirmektedir. Günümüzde liposuction dünyada en sık yapılan estetik amaçlı operasyon haline gelmiştir. Liposuction deri altı yağ dokusunu küçük tüpler ve vakum yardımıyla dışarıya alma işlemidir. Lokay veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction çok uzun yıllardır kullanılan etkileri bilinen bir ameliyattır. Son dönemde teknolojik yeniliklere daha iyi sonuçlar ve hasta konforu elde edilmektedir. Liposuction operasyonlarında en büyük yenilikler teknoloji kullanılarak yağ dokularının içeride parçalanmasını ve cildin gevşekliğini azaltmayı sağlamaya yönelik olmuştur.

  VASER

  Vücutta yağ dokuları 3 boyutlu olarak bal peteğini andıran bir görünümde bağ dokularına yapışık olarak bulunur. Bağ dokular etrafında sinir, kılcal damar ve lenf damarları yaygındır. Amaç bu dokulara en az zararı vererek yağların uzaklaştırılması olmuştur. Buna yönelik olarak ultrasın enerjisiyle sinir ve damar dokularına zarar vermeden yağların bağlı oldukları bağ dokularından kolayca ayrılmaları sağlanmıştır. Sonuçta vaser yardımıyla parçalanan yağ daha hızlı çekilebilmektedir. Travmanın az olması daha az ağrı, daha az şişlik ve ödeme neden olmaktadır. Kişiler daha hızlı şekilde iyileşerek normal hayata dönebilmektedir.

  LASER (SLİMLİPO – SMARTLİPO)

  Yağ dokularının yıkımı ve cilt kontraksiyonunun sağlaması için lazer enerjisi kullanılabilir. Yağ alma işlemi öncesinde ayrıntılı bir muayeneyle cildin kalitesi değerlendirilir. Elastikiyetinin yitirmemiş, üzerinde çatlaklar olmayan ciltler yağ alma işlemi için idealdir. Cilt kalitesi kötü ve deri fazlası olan hastalar içi germe ameliyatları düşünülmelidir. Bunun dışında yağ dokusu altındaki kasların gevşekliği özellikle karın bölgesi için göz önünde bulundurulmalıdır.
  Liposuction işlemi vücudun belirli bölgelerinde egzersiz ve diyete dirençli yağ dokularının alınarak vücut kontürünün düzeltilmesini amaçlar. Kesinlikle kilo verme amacıyla yapılabilecek bir operasyon değildir. İşlem boyun, kol, karın, bel, sırt, kalça basen, bacak, diz başta olmak üzere hemen hemen her vücut bölgesine uygulanabilir.
  Operasyon yağ alınacak vücut bölgesine göre 1 – 5 saat arasında değişebilir. Yaklaşık 3- 4 milimetrelik cilt kesilerinden girilerek yapılır ve genellikle belirgin bir iz bırakmaz. Ameliyat sonrasında yağ alınan bölgeyi hafifçe sıkan korse giyilir. İlk üç gün ödem giderek artacaktır. Üçüncü günden sonra hızlı bir şekilde inmeye başlar. Altıncı hafta ödemlerin yaklaşık %70 dolayında gerilemesi öngörülür. Ödem nedeniyle ilk hafta kilo değişikliği fark edilmez ilerleyen haftalarda sonuç belirmeye başlayacaktır. Liposuction ameliyatlarından sonra en sık rastlanan istenmeyen sonuç deride düzensizliklerin oluşmasıdır. Bunun için ameliyatta yağların mümkün olduğunca homojen şekilde alınması korsenin düzenli kullanılması ve düzenli masajların yapılması önemlidir. En sık sorulan sorulardan biri liposuction operasyonundan sonra vücudun liposuction yapılmayan yerlerde gereğinden fazla yağ birikiminin olup olmayacağı yönündedir. Kişi ameliyat sonrası kilo alsa bile bu daha dengeli halde olacaktır.