a

  Meme Küçültme

  Home  /  Meme Estetiği  /  Meme Küçültme

  İri memeleri sadece estetik bir problem olarak değerlendirmemek gerekir. İri memeli kadınlar kamburlaşma, boyun ağrıları, meme altında oluşan deri kızarıklıkları, omuz ve koltuk altında sütyene bağlı doku problemlerinden şikayetçidirler. Aynı zamanda iri memeler nedeniyle hareketler kısıtlanabilir, spor yapmak bir yana günlük hayatta yaptığımız hareketler yavaşlayabilir veya güçleşebilir. Memelerin iri olması kadar sarkık olması da hareketleri kısıtlayan nedenlerdendir. Bir diğer rahatsız edici durum kişinin bedenine uygun giysi seçimindeki zorluktur. Kadınlar için oldukça can sıkıcı olan bu durum kişinin görünümünü beğenmemesine ve özgüven eksikliğine neden olabilir.
  Bazen memenin sarkıklığı ve iriliği nedeniyle kişiler psikolojik olarak iyi hissetmezler ve omuzlarını öne çıkararak memelerini saklamak isteyebilirler. Bu durum bel ve omuz ağrılarını daha da çok arttırır. Bu durum omurganın daha çok eğrilmesine, kamburluğa ve duruş bozukluklarına neden olabilir.
  Meme küçültme isteğiyle başvuran hastaların öncelikle ayrıntılı aile hikayesi sorgulanmalı ve dikkatli bir muayene yapılmalıdır. Aile ve yakın akrabalarda teşhis edilmiş meme hastalıkları varsa değerlendirilmeli, gerekirse tarama testleri ameliyat öncesinde yapılmalıdır.
  Memedeki büyüme hormonsal bir soruna mı bağlı sorgulanmalı, böyle bir sorun varsa önce altta yatan nedene yönelik tedaviye başlanmalıdır. Memede büyüme devam ediyor ise yine ameliyat ertelenerek altta yatan neden araştırılmalıdır.
  Memede muayeneyle ele gelen kitle veya tetkiklerde ortaya çıkan bir problem varsa önce teşhis ve tedavisine yönelik işlemler yapılmalıdır. Küçültme ameliyatı hormonsal bir nedene bağlı olmayan ve son 6 ay içinde büyüme veya küçülme yaşanmamış memeler için uygundur.

  Meme küçültme hangi teknikle yapılmalı?

  Meme küçültme ameliyatlarında tekniğe memenin büyüklüğü ve ne kadar küçültme planlandığı, kişinin yaşı ve ilerleyen yıllarda gebelik planı olup olmadığına göre karar verilir. Gebelik ve emzirme planlanıyorsa süt bezleri ve meme başı ilişkisini koruyan teknikleri tercih etmek yerinde olacaktır.

  Ameliyat sonrası iz kalır mı?

  Meme küçültme ameliyatı sonrasında izler olacaktır. Bu izlerin zamanla solması ve belli belirsiz olması öngörülür. Oluşacak izin uzunluğunu belirleyen temel faktör ne kadar deri dokusu fazlası olduğudur. Meme fazla büyük ve sarkık değilse meme başı etrafından meme altı katlantısına uzanan iz yeterli olabilir. Daha sarkık ve büyük memelerde aynı iz meme alt katlantısına doğruda uzayabilmektedir.