a

  Meme Dikleştirme

  Home  /  Meme Estetiği  /  Meme Dikleştirme

  Meme dikleştirme ameliyatı emzirme, kilo değişiklikleri, yaşlanma nedeniyle veya hiç başka bir neden olmadan yapısal olarak memeleri sarkık olan kadınlar için yapılan memenin toparlanması amacıyla yapılan bir ameliyattır. Temel olarak bu ameliyatta meme başı olması gereken yukarı seviyeye alınır, sarkan fazla cilt dokusu alınır, sarkan meme dokusu şekillendirilir. Eğer meme dokusunun hacmi yetersizse silikon meme protezleri kullanılabilir.
  Meme dikleştirme ameliyatı yetişkin bütün kadınlara yapılabilir. Gebelik ve emzirme bittikten 6 ay sonrasında yapılması daha uygundur. Bu dönem içinde meme küçülecek oluşacak sarkma tam olarak belirlenecektir. Bu ameliyat sonrasında tekrar gebe kalınabilir veya emzirilebilir fakat ameliyat esnasında süt bezleri, kanalları ve meme başı korunmuş olmalıdır.

  Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?

  Ameliyat planlanan işleme göre 2-4 saat arasında sürer. Ağrı genellikle rahatsız edici düzeyde değildir. Ağrı kesicilerle kontrol altındadır. Meme üzerinde ince ten rengi bantlar olur. Ameliyattan hemen sonra sporcu sütyeni giydirilir. Bir gün sonra bantların üzerinden duş alınabilir. Sütyenin 6-8 hafta kullanılması önerilir. Ameliyat sonrası ilk üç gün şişlikler belirgindir. Üç günden sonra hızlı şekilde inmeye başlar. Erken dönemde yürüyüş ve kolları zorlamayan sporlar yapılabilir. Aktif spora altı hafta sonra başlanabilir.

  Meme tekrar sarkar mı?

  Meme tamamı yumuşak dokulardan oluşan bir organdır. Yer çekimi, gebelik, kilo alıp verme gibi etkilerden değişime uğrar. Ameliyat sonrasında da kişinin cilt kalitesine, meme dokusunun durumuna bağlı olarak yıllar içinde değişiklikler olacaktır. Sonuçta meme dokusu askılandığı, fazla cilt dokusu çıkarıldığı için eski haline gelmez. Meme formunu ve dolgunluğunu uzun süreler korur.