a

  Meme Büyütme

  Home  /  Meme Estetiği  /  Meme Büyütme

  Meme bir kadının beden görünümünde çok önemli bir yere sahiptir. Aynı bel kalça oranına sahip meme boyutları farklı iki kadın arasında estetik açıdan tahmin edilenden daha çok fark vardır. Nasıl kemerli bir burun yüze uygun hale getirildiğinde yanaklar, çene ve dudaklarda değiştirilmiş gibi daha güzel görünüyorsa, meme büyütme de vücut genel estetik görünümünde bir tamamlayıcıdır. Çünkü gördüklerimizi bir bütün olarak algılarız ve nesnelerin oranlarının güzel olarak niteleriz. Meme büyütme ameliyatlarının temel olarak genç yaşta olup vücut gelişimi tamamlanmış fakat memeleri küçük kalmış veya hamilelik, emzirme veya aşırı kilo kaybı sonucu memelerinin dolgunluğunu yitiren kadınlar tercih ediyor.
  Memeyi büyütmek için birçok yöntem var. En sık kullanılan ve başarısı en yüksek olan silikon meme protezleriyle yapılan operasyonlardır. Yağ ve yapay dolgularla da meme büyütülebilir fakat uzun süre kalıcı ve sağlıklı bir sonuç elde etmek zordur. Memenin hacminden daha çok bu hacmin nasıl dağılacağı yani 3 boyutlu şekli önemlidir. Optimal şekli sağlamak için kişisel özellikler, matematiksel ölçümler çok iyi değerlendirilmeli. Bu ölçümlere göre protezin hacmine, yüksekliğine, boyuna, içeriğine ve şekline karar verilmeli.

  Nasıl Karar Veriyoruz?

  Hastalarımın istekleri benim için birinci sırada önemli fakat bireysel özellikler nedeniyle bazı sınırlamalar var. Bu sınırların zorlanması doğal olmayan sonuçlara, uzun dönemde sorunlara neden olabilir. Ameliyat öncesi karar verirken memenin göğüs kafesi üzerinde oturduğu alan büyük ölçüde oluşturmak istediğimiz meme hacmini belirliyor. Seçeceğimiz protez bu alanın içinde kalmalıdır. Derinin genişleyebilme kapasitesi ve var olan meme dokusunun hacmi de protez seçiminde belirleyicidir. Protezin kalın ve sağlıklı bir doku tarafından tamamen kaplanmasını istiyoruz. Cilt altı dokuları ince meme dokusu az olan hastalarda protezi kasın altına yerleştirerek implantın daha kalın bir dokuyla örtülmesini sağlayabiliyoruz. Doku kalınlığı ölçümlerimize göre implantı göğüs kası altına mı, meme dokusu altına mı yerleştireceğimize karar veriyoruz. İmplantı kasın altına yerleştirmek hiçbir hareket kısıtlılığına yol açmaz yine de profesyonel sporcular için önermiyoruz.
  İmplant Meme altı katlantısı, meme başı alt kenarı veya koltuk altından yerleştirilebilir. Ben en çok meme alt katlantısından tercih ediyorum. Memede gelişim problemleri varsa dikleştirmek gerekiyorsa meme başından tercih ediyorum. Memenin dokusunun veya kasın altında cep fonksiyonlarında bir bozukluk beklenmez. En çok sorulan sorulardan biri de meme protezlerinin patlayabileceği ve dışarıya sızabileceği yönündedir. Günümüz modern protezlerinde bu olasılık neredeyse yoktur.

  Ne kadar büyüyecek?

  Meme hacmini sütyen ölçüsüne göre 75-80 cm (32-34 inç) A B C D E cup olarak değerlendirebiliriz. Buradaki 75-80 cm (32-34 inç) rakamı memenin göğüs duvarına birleştiği yerden sırta doğru çepeçevre ölçtüğümüz göğüs kafesinin çevresini gösterir. Aynı şekilde meme başından sırta doğru çepeçevre ölçtüğümüzdeki çıkan rakamdan ilk ölçtüğümüz rakamı çıkardığımızda fark 10 cm ise A cup, 17 cm ise B cup, 23 cm ise C cup, 29 cm ise D cup, daha fazla ise E cup olarak değerlendiririz. Yani ameliyat öncesi 80 A cup olan bir meme ameliyattan sonra 80 B veya 80 C cup olabilir. Her cup arasında ortalama 150 cc volüm farkı vardır.

  protezler

  Damla (anatomik) ve yuvarlak şekilli iki tip meme implantı mevcut. Bunlar içinde de yükseklik ve boy farkları var. Aralarındaki en temel fark damla şekilli protezlerin daha az dekolte yoğunluğu yaratmasıdır. Vücut şekli beklentiye göre karar vermek en doğrusu olacaktır. Genellikle meme doku kıvamına daha yakın olan içi silikon jel dolu implantlar tercih edilir. Vücudumuz kendisinden olmayan her maddenin etrafında bir zarf oluşturur. Bütün meme protezlerinin etrafında bu zarf bulunur. Çok nadir de olsa bu zarfta kalınlaşmalar ve gerilmeler memenin görünümünü bozabilir. Buna kapsül kontraktörü diyoruz. Meme şeklini beğeniyorsanız ve rahatsızlık veren sertlik yoksa implantı değiştirmeye gerek yoktur.