a

  REVİZYON BURUN AMELİYATI

  Home  /  Burun Estetiği  /  REVİZYON BURUN AMELİYATI

  Revizyon burun ameliyatı daha önce estetik burun ameliyatı olmuş, bir yıl geçmesine rağmen estetik veya fonksiyonel sonuçlardan memnun olmayan hastalar için yapılan operasyonları tanımlar. revizyon burun ameliyatlarında varsa nefes alma problemleri ve burun şekli düzeltilir.

  REVİZYON AMELİYATI ÖNCESİ DEĞERLENDİRME VE GÖRÜŞME

  Revizyon rinoplasti hastaları bir kez hayal kırıklığı yaşamış hastalardır. Revizyon ameliyatının bütün ayrıntıları, deformitelerin ne düzeyde düzeltilebileceği gerçekçi şekilde paylaşılmalıdır. Ameliyat öncesi cerrahın yapabileceği düzeltmenin sonucuyla beklenti uyum içinde olamalıdır ki tekrar bir hayal kırıklığı yaşanmasın.
  Revizyon ameliyatı öncesinde burun içi yapılar, deformasyonun neden kaynaklandığı çok iyi belirlenmelidir. Bunun için ayrıntılı burun içi ve dışı yapılar değerlendirilir. gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografi çekilerek kemik ve kıkırdaklar daha iyi değerlendirilebilir.
  Buruna bakıldığında revizyon gerektiren tipik deformiteler olabilir. Bunlar mandalla sıkılmış burun, ters V, semer burun, gaga burun, rocker deformitesi gibi bozukluklardır. Her bir deformitenin farklı cerrahi düzeltme teknikleri vardır. Oluşan deformitelerin nedeni ve çözüm yolları ayrıntılarıyla tartışılır.
  Revizyon burun ameliyatları ilk operasyonlara göre teknik olarak daha zordur. İlk operasyon sonrasında kıkırdak ve kemiklerde şekil bozuklukları incelmeler vardır. yumuşak dokular skar denilen daha sert iyileşme dokularıyla kaplıdır. Doğal anatomik yapılar bozulmuştur. Bu ameliyatlarda ekstra özenli bir cerrahi yapmak gerekir.

  REVİZYON AMELİYATI ZAMANLAMASI

  Estetik burun ameliyatları sonrasında kesin sonucu 1 yıl bitiminde görüyoruz. 1 yıldan sonra burunda büyük değişiklikler olması beklenmez. Revizyon ameliyatı dokuların tam iyileştiği 1. yılın sonunda yapılabilir.

  Revizyon Burun ameliyatı hastane süreci

  Ameliyattan bir veya birkaç gün önce kan testleriniz yapılıyor. Anestezi uzmanımız kan testlerini değerlendirerek ameliyat öncesi muayene edip sizi bilgilendiriyor. Ameliyat öncesi size ayrılan odanıza 1 saat önce gelmeniz yeterli olacaktır. Operasyon öncesi heyecanınızı yenmek için ihtiyaç duyarsanız sankinleştirici ve cesaret verici ilaçlar hazırlık aşamasında verilebilir. Operasyon yaklaşık ortalama 3-4 saat sürer. Bazen daha kısa bazen daha uzun sürebilir. Ameliyatlarda süre kısıtlayıcı değildir. Operasyon planlanan sonuç elde edilene kadar devam eder.
  Operasyondan sonra yapılan cerrahi işleme göre 1 gece hastanede kalabilirsiniz veya daha küçük bir revizyon yapılmışsa aynı gün taburcu olabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  REVİZYON AMELİYATLARINDA HANGİ TEKNİK KULLANILIR

  Revizyon burun ameliyatlarında deformitenin durumuna bağlı olarak açık veya kapalı teknik kullanılabilir. Eğer burun ucu kıkırdakları çok fazla deforme değilse burun derisini tekrar kaldırmadan kapalı teknikle yapmayı tercih ederim. Burun ucu kıkırdaklarında fazlaca deformasyon varsa, kıkırdak yapıları tekrar oluşturmak gerekiyorsa açık tekniği tercih ediyorum.
  İlk operasyonda burun içinde septum kıkırdağı alınmışsa ve revizyon için kıkırdak gerekiyorsa kulaktan veya kaburgadan kıkırdak almak gerekebiliyor. Kulaktan alınan kıkırdak greftlerde görünen bir iz olmaz, kulakta deformasyon oluşmaz. kaburgadan alınan kıkırdak greftlerde deformasyon oluşturmadan meme alt çizgisinden 3 cm uzunluğunda bir kesiden alınır.

  REVİZYON AMELİYATLARINDA TERCİH EDİLEN ANESTEZİ

  Küçük revizyonlar için lokal anestezi veya lokal anesteziyle birlikte bilinç açık olarak uyku hali oluşturan sedasyon anestezisiyle yapılabilir. Genellikle revizyon ameliyatlarında hem kan basıncı kontrolünün yapılarak kanamasız cerrahi sağlamak için hem de operasyonun daha uzun sürmesi nedeniyle genel anestezi tercih edilir.

  AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ

  Ameliyat sonrasında hemşirelerimiz size evde burun bakımını nasıl yapacağınızı, ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı ayrıntılarıyla anlatacaklar. İlk 2-3 gün ödem kontrolü önemli. daha sonra hızlı bir şekilde ödem uzaklaşmaya başlayacak. İlk 2 gün yanaklar ve alına soğuk uygulaması yapıyoruz. Başımızda kan basıncını artıracak eğilme vs hareketlerden uzak durmamız gerekiyor. ilk birkaç gün yarı oturur pozisyonda veya 2-3 yastıkla uyumak daha az ödeme neden olur. Kısa süreli ılık duşlar alabilirsiniz. Burun üzerindeki splint kısa süreli suyla temastan etkilenmez. Ameliyattan hemen sonra bile burundan rahatça nefes alıp verebilirsiniz. 2. veya 3. gün kontrol muayenesi yapılır. Silikon splint yerleştirilmişse alınır. Burun içi temizlenir, hava yolu kontrol edilir. 7. -10. günler arasında burun üzerindeki bantlar ve splint alınır.

  AMELİYAT SONRASI NELERE DİKKAT EDELİM?

  Burun estetiği sonrası burna gelebilecek travmalar konusunda dikkatli olmak gerekir. Burun kemikleri yaklaşık 6 haftada sağlamlığını kazanır. Bu dönemde burun kemikleri üzerinde ağırlık yapacak gözlük vs. kullanmamak daha doğru olur. lens kullanabilirsiniz. morluk yoksa güneşe çıkabilirsiniz. 3 hafta sonra denize girebilirsiniz. Revizyon burun ameliyatlarında ameliyat sonrası splinti aldıktan sonra masaj veya birkaç gün daha bantlama gerekebilir. ilk ameliyatlara göre şişliklerin inmesi biraz daha fazla zaman alacaktır.