a

  PRESERVATION RHINOPLASTY

  Home  /  Burun Estetiği  /  PRESERVATION RHINOPLASTY

  PRESERVATION RHINOPLASTY NEDİR?

  Estetik burun ameliyatlarında hem cerrahlar hem de burun estetiği olmak isteyen kişiler arasında en önemli tartışmalardan biri ameliyatın açık mı kapalı mı olacağı konusudur. Her iki tekniğin avantajları ve dezavantajları vardır. Tabi ki cerrah için de hasta için de en önemlisi sonuçtur. Cerrah hangi tekniği kullanırsa kullansın hedef  izsiz, burun derisi parlamayan, hissi kaybolmamış burun ucu hareketli, doğal şeklin korunduğu, ameliyatsız görünen, rahat nefes ve koku alan, ameliyat sonrası konforlu bir burun ameliyatıdır. Estetik burun ameliyatlarında hem cerrahlar hem de burun estetiği olmak isteyen kişiler arasında en önemli tartışmalardan biri ameliyatın açık mı kapalı mı olacağı konusudur. Her iki tekniğin avantajları ve dezavantajları vardır. Tabi ki cerrah için de hasta için de en önemlisi sonuçtur. Cerrah hangi tekniği kullanırsa kullansın hedef  izsiz, burun derisi parlamayan, hissi kaybolmamış burun ucu hareketli, doğal şeklin korunduğu, ameliyatsız görünen, rahat nefes ve koku alan, ameliyat sonrası konforlu bir burun ameliyatıdır. Karma teknik açık ve kapalı tekniğin avantajlarını birleştiren yeni bir tekniktir. Kapalı ameliyat gibi burun derisi kesilip kaldırılmadan ameliyat burun delikleri içerisinden yapılır. Burun ucunun  hareketini sağlayan bağ doku sistemi korunur ve onarılır. Açık ameliyatın aksine bu yöntemde burun ucunu ayakta tutan esnek burnun bağ doku sistemidir.  Karma rinoplastide tüm bu işlemler kıkırdak ve kemik zarları altından yapıldığı için burun üzerindeki mimik kasları, damarlar, sinirler  ve deri hiç dokunulmamış şekilde korunur. Böylelikle travma en aza indirilerek ameliyat sonrası iyileşme süreci kısalır. Ağrı şişlik ve morluk oluşma riski en aza iner. Ameliyat esnasında korunan kan damarları ve özenli cerrahi sayesinde burnun anatomik yapıları çok daha iyi görülerek milimetrik şekillendirme yapılabilir.Karma rinoplastide burun ucu kıkırdakları, burun kemikleri, burun içi yapıları açık teknikteki gibi görerek şekillendirilir. Bu teknikte hiç bir manevra görmeden körleme şekilde yapılmaz. Ben gerekli durumlarda açık tekniği de  kapalı tekniği de kullanıyorum. Burun ucunun ileri derece bozuk olduğu, daha öncesinde ciddi travma geçirmiş, ciddi deformasyonu olan hastalarda açık teknik tercih ediyorum. Bunun dışındaki tüm hastalarımda karma rinoplasti tekniğini kullanıyorum.  Ameliyat sonuçları ve ameliyat konforunun diğer tekniklere üstün olduğunu düşünüyorum.

  Burun ucu yumuşak ve hareketli olur mu?

  Geçmiş yıllarda burun estetiği sonrasında oluşabilen burun ucu sertliği ve uyuşukluğu can sıkıcı bir problemdi. Burun ucu sertliği nedeniyle burnun yüzün mimik hareketlerine katılmadan sabit durması ameliyatlı bir görüntü ortaya çıkarıyordu. Bununla birlikte gribal durumlarda, burnu temizlerken, sümkürürken, uyku sırasında yüzüstü yatarken ve en çok da öpüşürken ağrı, batma hissi rahatsızlık yaratıyordu. Bu sorunları aşmak için ameliyatsız burunlardaki destek yapıları iyi anlamak burun ucu hareketliliğini devam ettirebilecek teknikler geliştirmek gerekiyordu.
  Anatomik olarak burun çok karmaşık bir yapıya sahip. Bugün bile burun anatomisi üzerinde yapılan detaylı çalışmalarda yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Yeni bilgiler ışığında burnun doğal hareketli yapısını oluşturan bağ doku sisteminin önemi çok daha iyi anlaşılır hale geldi. Ayrıca bu bağ sistemi burnun estetik görünümünde de oldukça etkili. Bilimsel çalışmalar doğal, ameliyatsız olarak güzel görünen burunlardaki burun ucu detaylarını bu bağların oluşturduğunu gösteriyor. Aslında fonksiyonel olarak burnun nefes almasını, hava yolunu açık tutulmasını sağlayan da bu bağ doku sistemi. Burun kasları bu bağlar yardımıyla burun kıkırdaklarına tutunuyor ve hava yolunun açık kalmasına yardımcı oluyor.

  Son yıllarda burun anatomisi detaylarının daha iyi anlaşılması estetik burun ameliyatı tekniklerinde ve estetik sonuçlarında önemli gelişmeler yaşanmasını sağladı. Bu teknikler mümkün olduğunca burnun anatomik yapılarını korumaya, doku hasarını en aza indirmeye, kesileri minimal yapmaya ve estetiksiz görünen sonuçlara ulaşmayı amaçlıyor.
  Karma rinoplastide burun ucu desteğini sağlayan bağ dokuları korunuyor. Burun ucunun hareketini korunan bağ dokuları sağlıyor. Ameliyat sonrası erken dönemde bile burun daha yumuşak ve daha esnek olabiliyor. Yüzüstü yatmak, öpüşmek, burun temizlemek gibi günlük hayatta sıkça yaptığımız hareketler sorun olmaktan çıkıyor. Bu bağların korunması ve onarılması estetik olarak daha doğal sonuçlar sağlayabiliyor.

  REVİZYON AMELİYATI ZAMANLAMASI

  • Ameliyatsız doğal olarak güzel kabul edilen burunlarda olan burun sırtı, burun ucu ve kanatlarındaki şekillerin ve çizgilerin taklit edilmiş olması ve dışarıdan bakıldığında ameliyat olmuş hissi yaratmaması.
  • Ameliyat sonrası burun ucunun hareketli olması. Öpüşürken, burun içini temizlerken, sümkürürken, yüz üstü yatarken ağrı olmaması
   Burun üzerinde uyuşukluk, his kaybı olmaması.
  • Ameliyat öncesi eğrilik ve asimetrilerin mümkün olduğunca düzeltilmiş olması.
  • Hava yolunun açık olması. Rahatça nefes ve koku alınabilmesi.
  • Erken dönemde mümkün olduğunca az şişlik olması, mümkünse morluğun olmaması
  • Minimum burun ucu ödemi

  Burun estetiği öncesi muayene ve görüşmede neler yapılıyor?

  Burun estetik operasyonu öncesi sizi rahatsız eden durumu iyi belirleyin. Ameliyat sonrası nelerin değişmesini istediğinizi düşünerek beklentilerinizi netleştirin.
  Ameliyat öncesi ayrıntılı burun muayenesi son derece önemli. muayenede burun içindeki kemikleri, kıkırdakları, burun etlerini, hava yolunu detaylı muayene ediyorum. burun derisini, burun kemerini, burun ucu kıkırdaklarını, burun deliklerini, burun tabanı değerlendiriyorum. Muayene sonrası bazı durumlarda bilgisayarlı tomografi veya sinüs filmi gerekli olabiliyor.
  Muayene bittikten sonra fotoğraf stüdyosunda her açıdan fotoğraf çekiyorum. Yüz mimik hareketlerini, burun hareketlerini anlayabilmek için değişik açılardan videolar çekiyorum.
  Çekimler bittikten sonra birlikte fotoğrafları ve videoları değerlendiriyoruz. Daha sonra fotoğraf üzerinde simulasyonlara geçiyoruz. Simulasyonda en önemlisi gerçekçi olmak. Photoshop programını kullanabilen herkes çok güzel burunlar yapabilir. Asıl önemli olan ameliyat sonucunda o sonuca ulaşılıp ulaşılamayacağı. Muayenede öğrendiğimiz bulguları simulasyona yansıtmamız ve gerçekçi olmamız gerekiyor. Örneğin burun derisi kalın olan birine burnu fazlaca küçülterek bir burun simulasyonu yapmak gerçekçi olmaz.

  Sık Sorulan Sorular

  Burun ameliyatı hangi yaşlarda yapılır?

  Estetik burun ameliyatı için burun gelişiminin tamamlanacağı 18 yaş ve sonrasında operasyonun yapılması tercih edilir. Burunda yapısal olarak veya travma sonrası gelişen bir deformasyon varsa ve nefes alma, koku alma gibi fonksiyonları etkiliyorsa 18 yaşıdan önce de operasyon yapılabilir.

  Burun estetiği öncesi dönemde nelere dikkat etmek gerekir?

  Burun estetiği milimetrik değişiklerin çok önemli olduğu herşeyiyle çok özel bir ameliyat. Bu yüzden ameliyat öncesi, ameliyat esnası ve sonrasının çok iyi planlanması herşeyin optimal şartlar altında yapılması gerekiyor. Ameliyat öncesinde kanı sulandırabilecek aspirin, ağrı kesici gibi ilaçların yeşilçay vb bitki çaylarının 10 gün öncesinde kesilmesi gerekiyor. Ameliyata karar verdikten sonra size 10 günlük dönem için uzak kalmanız gereken yiyecek ve içecekleri içeren liste verilecek.
  Ameliyat sonrası şişlikleri kontrol altına almak hem ameliyat sonrası hasta konforunu hem de sonucu etkiliyor. Bu yüzden kadınlarda regl döneminde ameliyat yapmamaya özen gösteriyorum.
  Sigara iyileşmeyi olumsuz yönde etkileyen burnun ameliyat sonrası beslenmesini azaltan bir etken. Ameliyat öncesi en az 2 hafta ameliyat sonrası en az 2 ay içilmemesi hem konforu hem de ameliyat sonucunu iyileştirir.
  Ameliyattan önceki gece ılık duş alın ve yüzünüzü antibakteriyel bir sabunla yıkayın. Hastaneye gelirken makyaj yapmayın, takılarınızı evde bırakın. Müzik dinlemek ameliyat stresini azaltmaya yardımcı olabilir.
  Ameliyat için 6 saat açlık ve 3 saat susuzluk gerekiyor. Ameliyat olacağınız saate göre planlama yapmak gerekiyor. En az 1 saat önce hastanede olmalısınız. Hastanede size ayrılan odanıza yerleşeceksiniz stresi rahat atlatmanız için size rahatlatıcı ilaçlar verilecek.

  Burun estetiğinde hangi teknik kullanılacak?

  Daha önce burundan herhangi bir operasyon geçirmediyseniz, burunda deformasyon yoksa her zaman kapalı zar altı karma teknik rinoplastiyi tercih ediyorum. Bu teknik burnun doğal bağ dokularını, sinirlerini damarlarını ve deriyi sağlam bırakan, koruyan bir tekniktir. Deriyi kesmeden burun delikleri içinden kıkırdak ve kemik zarlarının altından yapılır. Bu tekniği ameliyat sonuçları çok daha iyi olduğu, hızlı iyileştiği, ödemin çok daha az olduğu ve hasta konforunun çok daha iyi olduğu için tercih ediyorum. Karma teknik burun derisini açmadan burnun tüm bölgelerine ulaşma imkanı veriyor.

  Burun estetiğinde Anestezi seçimi

  Karma rinoplasti çok ince kıkırdak ve kemik zarları altından yapılan narin bir operasyon. Burun delikleri içindeki küçük kesilerden girilerek yapılıyor. Bu operasyonda milimetreler son derece önemli.
  Kanama olmadan iyi bir görüş açısı sağlayarak milimetrik değişiklikleri yapabilmek için hastanın kan basıncının ameliyat esnasında 70-80 mmHg düzeyini aşmamasını istiyoruz. Bu düzeyde düşük kan basıncı değerlerini uzun süre ve sürekli olarak ancak genel anestezi altında sağlayabiliyoruz. Düşük kan basıncında ameliyat yapıldığı zaman burun ameliyat sırasında şişmiyor. Sonuçta burnun estetik ayrıntılarını kaybetmeden hassas müdahaleler yapabiliyoruz.
  Rinoplasti ameliyatı lokal anestezi altında da yapılabilir fakat çok tercih edilen bir yöntem değildir. Kan basıncı çoğu zaman kontrol edilemez. yine de bazı küçük revizyonlar için lokal anestezi tercih edilebilir

  Burun estetiği öncesi dikkat etmemiz gerekenler

  Burun estetiği milimetrelerin çok önemli olduğu narin bir ameliyat. Bütün değişkenlerin kontrol altında olması gerekiyor. Ameliyatın kanamasız geçmesi, ameliyat sonrası şişlikleri azaltmak için ameliyat öncesi beslenme kontrolü önemli. Bazı besinler kanı sulandırıyor veya pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin fonksiyonlarını etkileyebiliyor.
  Ameliyat öncesi narenciye, bitki çayları, yeşil çay, soğan, sarımsak, kimyon, omega 3 içeren diyetler, çin yemekleri, kiraz, çilek, ahududu gibi kırmızı meyveler, badem, yer fıstığı, ceviz, soya, baklagiller, kakao kullanımını kısıtlamak gerekiyor. Ödemi azaltmak için sodyumu yüksek miktarda içeren turşu, maden suyu ve tuzlu besinlerden uzak durmak gerekiyor
  Ben regl döneminde burun ameliyatı yapmıyorum. Regl döneminde kanama ve şişlik riski daha fazla oluyor. kadınlar bu dönemde ağrıya ve strese daha hassas oluyorlar.
  Aspirin, ağrı kesici, bazı grip ilaçları ameliyattan 7-10 gün önce kesilmiş olması gerekiyor. Ameliyat öncesinde kanama, pıhtılaşma testlerine bakılıyor fakat bazı nadir görülen kanama bozuklukları bu testlerde belirlenemeyebilir. Bu yüzden hayatınızın herhangi bir döneminde zor duran bir kanama olduysa mutlaka görüşme sırasında bundan bahsedin.
  Ameliyattan bir gün önce ılık bir duş alın, yüzünüzü antibakteriyel bir sabunla yıkayın. Makyaj yapmayın. oje varsa çıkartın. Üzerinizde küpe, piercing gibi metaller varsa çıkartın.

  Burun ameliyatı hastane süreci

  Ameliyattan bir veya birkaç gün önce kan testleriniz yapılıyor. Anestezi uzmanımız kan testlerini değerlendirerek ameliyat öncesi muayene edip sizi bilgilendiriyor. Ameliyat öncesi size ayrılan odanıza 1 saat önce gelmeniz yeterli olacaktır. Operasyon öncesi heyecanınızı yenmek için ihtiyaç duyarsanız sankinleştirici ve cesaret verici ilaçlar hazırlık aşamasında verilebilir. Operasyon yaklaşık ortalama 3 saat sürer. Bazen daha kısa bazen daha uzun sürebilir. Ameliyatlarda süre kısıtlayıcı değildir. Operasyon planlanan sonuç elde edilene kadar devam eder.
  Operasyondan 3-4 saat sonra taburcu olunabilir fakat 1 gece hastanede kalmanız daha konforlu olacaktır.

  Ameliyat sonrası iyileşme dönemi

  Ameliyat sonrasında hemşirelerimiz size evde burun bakımını nasıl yapacağınızı, ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı ayrıntılarıyla anlatacaklar. İlk 2-3 gün ödem kontrolü önemli. daha sonra hızlı bir şekilde ödem uzaklaşmaya başlayacak. İlk 2 gün yanaklar ve alına soğuk uygulaması yapıyoruz. Başımızda kan basıncını artıracak eğilme vs hareketlerden uzak durmamız gerekiyor. ilk birkaç gün yarı oturur pozisyonda veya 2-3 yastıkla uyumak daha az ödeme neden olur. Kısa süreli ılık duşlar alabilirsiniz. Burun üzerindeki splint kısa süreli suyla temastan etkilenmez. Ameliyattan hemen sonra bile burundan rahatça nefes alıp verebilirsiniz. 2. veya 3. gün kontrol muayenesi yapılır. Silikon splint yerleştirilmişse alınır. Burun içi temizlenir, hava yolu kontrol edilir. 7. -10. günler arasında burun üzerindeki bantlar ve splint alınır. Karma rinoplasti dokuları koruyan, travmayı en aza indiren iyileşmenin hızlı olduğu özenli bir cerrahi tekniktir. Çoğu zaman atel alındıktan sonra tekrar bantlamaya gerek kalmaz. Hastalarımızın masaj yapma, burna bastırma vs görevleri yoktur.

  Ameliyat sonrası nelere dikkat edelim

  Burun estetiği sonrası burna gelebilecek travmalar konusunda dikkatli olmak gerekir. Burun kemikleri yaklaşık 6 haftada sağlamlığını kazanır. Bu dönemde burun kemikleri üzerinde ağırlık yapacak gözlük vs. kullanmamak daha doğru olur. lens kullanabilirsiniz. morluk yoksa güneşe çıkabilirsiniz. 3 hafta sonra denize girebilirsiniz.
  Size verilen ilaçları düzenli almaya çalışın.
  5 gün boyunca 3 yastıkla uyuyun.
  Çok sıcak yerde kalmayın.
  Burnunuza dokunabilirsiniz sadece darbe almayın. Burun üzerinde atel varken en küçük darbe bile ağrı yapabilir ancak bu darbelerle burnunuz asla bozulmaz.
  Kanamayı artırıcı yaz meyveleri dışında istediğinizi yiyebilirsiniz.
  Vitamin hapları besin destek ürünleri kullanmayın.
  Tansiyonunuzu artıracak faaliyetlerden uzak durun. Başınızı öne eğmeyin
  uyku dışında dik pozisyonda kalmaya çalışın.
  2. günden sonra dışarıya çıkıp gezebilirsiniz merak etmeyin mikrop kapmazsınız.
  Plastik alçıyı fazla suya ve buhara maruz bırakmadan 2-3 dk lık ılık duşlar alabilirsiniz
  Ameliyatta yapılan özenli cerrahi ve soğuk uygulama sayesinde yüzünüze soğuk yada buz uygulaması yapmanıza gerek yoktur.
  Burun içerisine koyduğumuz silikonlar nezle hissi yaratır ve hapşırma refleksine neden olur. Ağzınız açık hapşırmak burnu bozmaz.Hapşırığınız gelirse dilinizi damağınıza bastırın genellikle geçirir.
  5 gün sonra hafif yürüyüş yapabilirsiniz
  1 ay ağır spor yapmayın
  6 hafta gözlük takmayın
  Burun estetiği sonrası lens kullanabilirsiniz.
  Morluk yoksa güneşten sakınmanıza gerek yok sıcaktan terlemeyin yeterli.
  10. günden itibaren yeşil çay maydanoz, ananas gibi ödem atıcı besinlerden faydalanabilirsiniz
  Ameliyat sonrası burun temizliği son derece önemlidir.Taburcu olmadan önce burnunuzu nasıl temizlemeniz gerektiği size ayrıntılı şeklide anlatılacaktır.

  Ameliyatlarda burun kemikleri kırılıyor mu?

  Ameliyatlarda burnu kırıyor musunuz sorusu hastalarım tarafından en çok sorulan sorulardan biri. Bu konuda özellikle internet ortamında çok fazla yanlış bilgi var. ‘ burnu kırmadan lazerle yapıyoruz’ gibi insanları yanıltan bilgilere çok rastlıyorum. Şu an ki pratikte kemik şekillendirmede lazerler kullanılmıyor.
  Burun kemiklerinin şekillendirilmesi estetik burun ameliyatının zor olan ve en önemli bölümlerinden.
  Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morlukların büyük bölümü kemik şekillendirme sırasında oluşur. Hastalarımız bu soruyu sormakta son derece haklılar. Bu soru aynı zamanda moraracak mıyım, çok şişecek miyim, ağrım olacak mı anlamına da geliyor.
  Temelde kemik şekillendirme konvansiyonel yöntemlerle (kemik keskiler, törpüler vs.) veya teknolojiden faydalanılarak tasarlanan kemik şekillendirme sistemleriyle yapılıyor. Kemik şekillendirme sistemleri içinde en çok kullanılan piezo sistemi ve mikro kemik şekillendirme sistemleridir. Ben mikro kemik şekillendirme sistemlerini kullanıyorum. Şahsi görüşüm mikro kemik şekillendirme sistemlerinin daha efektif bir şekillendirme sağladığı yönünde. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın önemli olan yine sonuçtur. Konvansiyonel yöntemlerle de özenli bir cerrahiyle morluk yaşamadan kemikler şekillendirilebilir.
  Kemerli olsun olmasın estetik burun ameliyatlarının çoğunda kemik yapıların şeklini değiştirmek gerekiyor. Burun kemerinin bir kısmı kemik, bir kısmı kıkırdaktan oluşur. Kemer alındığında burnun hem tabanı hem kalan kemer kısmı önden genişlemiş görünür. Kemikler daraltılmazsa çatı açık kalır. Önden bakıldığında çok geniş görünen estetik olamayan bir görüntü ortaya çıkar. Ameliyat olmamış burunlardaki gibi çatıyı daraltmak, piramit yapıyı tekrar oluşturmak gerekir. Bunun için bazı durumlarda kemik tabandaki kemik kalınlığını inceltmek yeterliyken bazı durumlarda kemikleri birbirine yaklaştırmak gerekir. Let down tekniğinde olduğu gibi burun çatısını bozmadan kemikleri tabandan şekillendirmek de gerekebilir. Bu şekillendirmeler sırasında her zaman mikro kemik şekillendirme sistemlerini kullanıyorum. Sonuçta travmayı en aza indirerek kemik kalınlıklarını incelterek şekillendirme mümkün oluyor.

  Kırmadan nasıl daraltabiliriz?

  Burun kemiklerinin yanaklar ve göz kenarıyla birleştiği noktalarda kemik kalınlığı 5 mm ye kadar ulaşabilir. Bu noktalarda kemiği kırıp burun boşluğuna itmeden kalınlığı azaltırsak burun tabanını daraltmış oluruz. kalınlığı azaltma işini kemikleri kazıyarak yapabiliriz. sonuçta ince kemik talaşları şeklinde buralardan kemikler uzaklaştırılmış olur.
  Bu teknik ameliyat sonrası oluşacak morlukların da önüne geçer. Göz altı ve yanağa yayılan morlukların nedeni genellikle burun tabanını daraltmak için körleme yapılan burun kemiğinin kesilmesi esnasında yakından geçen kan damarların zarar görmesi ve yumuşak doku içine kanamasıdır.

  Karma teknikte neden morluk olmuyor?

  Karma rinoplastide kemik zarı narince kemik üzerindeki yumuşak dokudan ayrılıyor. Bütün kan damarları sinirler, kaslar üstte yumuşak doku içinde, kemik çıplak şekilde altta kalıyor. Kanamasız bir alan ortaya çıkıyor ve kemik müdahalesi damarlara zarar vermeden yapılıyor. Sonuçta kan damarları zedelenmiyor ve morluk oluşmuyor. Ameliyat sırasında ne kadar özenli davranır, kemik ve kıkırdak zarlarını korursak şişlik o kadar az olacak dokular hızlıca iyileşecektir

  Burun tabanı daralırsa nefes almada sorun yaşanır mı?

  Burun tabanını daraltmak burun içindeki boşlukları da daraltacaktır. Burun taban kemiğini inceltmek burun boşluğunu daraltmadan burun tabanını daraltır. Ameliyat sonrası nefes minimum etkilenir.

  Sadece burun ucu yapılsa veya sadece kemer alınsa iyi bir sonuç olur mu?

  Burnu ve yüze uyumunu her zaman üç boyutlu değerlendirmek gerekir. Optimal sonucu sağlamak için burnun bir kısmının şekli değiştiğinde diğer kısımlarının da ona uyumlu olması gerekiyor. örneğin kemerli bir burunda sadece kemer alınıp burun ucuna dokunulmadığında burun yüze göre daha uzun, burun ucu düşük, burun tabanı geniş görünebilir veya sadece burun ucunun şekillendirilmesi burun kemerini olduğundan daha fazlaymış gibi gösterebilir. Bu yüzden burnu bütün olarak değerlendirip iyi bir muayene ve fotoğraflar üzerinde oluşturulacak simülasyonlarla yapılacak işlemlere karar vermek daha doğru olacaktır.

  Burun estetiği sonrası burun ucundaki şişlikler ne zaman iner?

  Karma teknik burundaki travmayı minimale indirdiği için diğer operasyonlara göre şişlikler çok daha az oluyor. Burun ucunun hareketini sağlayan ligamanların içinden geçen lenf damarları bu teknikte korunur. bu hem şişliklerin hızlıca inmesini hemde burun ucunun hareketli olmasını sağlar. şişliklerin inme süresi bireysel olarak farklılıklar gösterir. burun derisi ince olanlar bu konuda daha şanslıdır. Burunda daha az küçültme yapılmışsa deri adaptasyonu da daha hızlı olacaktır. ilk 6-8 hafta içinde şişlikler %80 e yakın geçmiş olur. geriye kalan az miktar ödemin tamamen geçmesi yaklaşık 6 aylık bir döneme yayılır.

  Burun estetiği olanların derisi neden parlıyor?

  Derimiz çok karmaşık bir mikro mimariye sahiptir. burun derisi üzerinde çok küçük kıl folikülleri, foliküller içinde deriyi nemli tutan yağ ve ter bezleri vardır. bu karmaşık sistemler derinin derin tabakalarından gelen sinirlerle yönetilir. Derinin kesilerek kaldırılması ister istemez deri altındaki bu sistemlere zarar verir. Sonuçta normalde mat renkte ve mikro gözenekli olan deri zamanla mermer bir yüzey gibi çok düz ve parlak hale gelip yıllar içinde incelir. Karma teknik rinoplasti kemik ve kıkırdak zarları altından yapıldığı için derinin hem dolaşımı hemde sinir tabakası dokunulmadan sağlam kalmış olur. Parlayan ve yıllar geçtikçe incelen deriler ortaya çıkmaz.

  Açık teknikte cerrah herşeyi daha açık ve rahat mı görür?

  Karma rinoplasti tekniğinde ameliyatta görmek istediğimiz herşeyi rahatça görüp şekillendirebiliriz. Bu teknikte hiç bir yapı görmeden körleme şekillendirilmez.Bütün yapılar kanız bir cerrahiyle direk görülerek milimetrik şekillendilir. Zaten bu durum sonuçlara da yansır.
  Tabi ki her cerrahın daha iyi hakim olduğu bir teknik vardır. ‘Sana kapalı olmaz’ yaklaşımı doğru değildir. Bu durumun burnun ne kadar kemerli, eğri yada düşük olmasıyla ilgisi yok. Karma teknikle her türlü estetik veya fonksiyonel düzeltmeyi yapabiliriz. ikinci veya üçüncü operasyonlarda dahi burun ucu çok deforme değilse karma tekniği tercih ediyorum.

  Kalın derili hastaların iyi sonuçlar alamayacağı doğru mu?

  Burun estetik ameliyatlarında deri kalınlığı sonucu etkileyen önemli değişkenlerden biri. ameliyat sırasında kemik ve kıkırdak yapılar şekillendiriliyor ve deri oluşturulan şeklin üzerine adapte ediliyor. İnce derili burunlar, oluşturulan kıkırdak ve kemik yapının sınırlarını açılarını çok daha iyi gösterir. Kalın derili hastalarda estetik hatların belirmesi biraz zaman alacaktır. Kalın derili hastalarda daha özel teknikler uygulamak gerekir. Estetik hatları ortaya çıkarmak için Kemik ve kıkırdak altyapı kalın deriye göre düzenlenir. Kalın derili burunlarda burnun son şeklini alması ince derili burunlara göre daha fazla zaman alacaktır.
  Çok kalın derili, burun derisi çok yağlı, ciltte rozasea görüntüsü ameliyat öncesi burun derisini hazırlamak, medikal tedaviyle inceltmek daha akıllıca olacaktır. Ameliyat öncesi kullanılacak roaccutane ciltteki yağ bezlerini ve salgısını azaltır, deriyi inceltir. Sadece bu tedavi bile burun şeklini (özellikle burun ucunu) değiştirecektir.

  Her kapalı teknik burun estetiği aynı mıdır?

  Kapalı isminin verilmesinin nedeni burun delikleri arasında kalan dışarıdan görünen derinin kesilip kaldırılmadan ameliyatın burun delikleri içinden yapılmasıdır. Kapalı burun estetik ameliyatının temelde iki tipi vardır. birincisi burun ucu kıkırdaklarını dışarı çıkarmadan, görmeden içeride şekillendiren ameliyat. ikincisi burun kıkırdaklarının burun delikleri içinden doğurtulduğu kıkırdakların görülerek şekillendirildiği ameliyat. Ben her zaman ikincisini tercih ediyorum.