a

  Dolgu

  Home  /  Ameliyatsız Estetik  /  Dolgu

  Dolgu

  Ameliyatsız yüz gençleştirmede en sık uygulanan yöntemlerden biri dolgu uygulamalarıdır. Dolgular tek başına uygulanabilecekleri gibi botoks, prp veya mezoterapilerle birlikte de kombine olarak uygulanabilir. Yüzde en sık hyalüronik asit içerikli dolgular tercih edilir. hyalüronik asit dolgular laboratuar ortamında yapılmak istenen bölgenin yapısına uygun olarak yoğunlukları farklı olarak üretilir. Örneğin dudak üzerindeki ince kırışıklıklar için daha yumuşak dolgular tercih edilirken yanak veya çene ucu gibi kemikli ve derin bölgelerde daha sert dolgular tercih edilir.

  Dolgular moleküler yapılarına göre farklı kalıcılıktadır. Genellikle dudakta tercih edilen dolgular 6-9 ay kalıcıyken yanak ve çene dolgularının kalıcılığı 2 yıla kadar uzayabilir. uygulanan bölgenin hareketi ve bireysel özellikler de dolgu kalıcılıklarını etkiler.

  Hyalüronik asit dolgular sadece hacim elde etmek için kullanılmaz. Moleküler yapısı nedeniyle fazlaca su tutma özelliğine sahip bir madde olduğu için cildin daha taze ve genç görünmesini sağlar. Bu nedenle sadece doldurmak, hacim sağlamak için değil ciltaltl geniş yüzeyli olarak cilt görünümünü geliştirmek amacıyla uygulanabilir.

  Çoğu dolgu içerisinde belirli miktarda (uygulama esnasında ağrıyı azaltmak için) lokal uyuşturucu ( anestezik) maddeler içerir. Buna rağmen tamamen ağrısız bir uygulama isteniyorsa lokal anestezik kremler veya uygulanacak bölge çevresine lokal anestezi enjeksiyonu yapılabilir.

  Nasıl Uygulanır?

  Dolgular klinik şartlarında 15-20 dk da uygulanabilir. Uygulama sonrası günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ben kendi pratiğimde daha çok iğnelerle değil ince kanüllerle uygulamayı tercih ediyorum. Bu şekilde daha güvenli ve hasta konforunun daha iyi olduğunu düşünüyorum. İşlem sonrasında soğuk uygulama yapılarak oluşabilecek hafif şişlikler engellenebilir.

  Dudaklar bir müddet uyuşuk olacağı için bir kaç saat sıcak içeceklere ve çok soğuk buzlu gıdalara dikkat etmek gerekir. İşlem sonrası lip stick veya ruj kullanılabilir.

  Dolguların yüzde en çok kullanıldığı alanlar nelerdir?

  • Dudak dolgunlaştırma ve kontürlerini belirginleştirme,
  • Dudak üzerindeki çok ince dikey ve yatay çizgiler,
  • Göz altı ve yanak çöküntünlerinin doldurulması,
  • Üst göz kapağındaki çöküklükler ve kaş pozisyonunun ayarlanması,
  • Çene ucunun büyütülmesi,
  • Alın ve kaş arasındaki derin çizgilerin tedavisi,
  • Tüm yüz cildinde tazelik sağlamak için çok az miktarlarda tüm yüz derisi altına yapılabilir.

  Herhangi bir ön test gerekir mi?

  Dolgu için herhangi bir ön test yapmak gerekmez. Kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanıyorsanız işlem yapılan bölgelerde morluk ihtimali vardır. Kan sulandırıcı ilaçların kesilmesinden 1 hafta sonra yapmak daha doğru olacaktır.